Czy cellulit można leczyć przy pomocy terapii pozaustrojową niskoenergetyczną falą uderzeniową?

Czy cellulit można leczyć przy pomocy terapii pozaustrojową niskoenergetyczną falą uderzeniową?

Autorzy: 
Fiorenzo Angehrn, Christoph Kuhn, Axel Voss
Opublikowano w:
Clinical Interventions in Aging, Zeszyt 2, Art. nr. 4, ss. 623-630 
Data wydania:
2007
Miejsce wydania:
Szwajcaria
Zarys kliniczny:
W ciągu ostatnich lat obiektem znacznego zainteresowania stało się   pobudzenie procesów zachodzących w tkankach będące efektem wystawienia ich na działanie rozproszoną, niskoenergetyczną pozaustrojową falą uderzeniową.
Cel: 
Zbadać efekty działania rozproszonej, niskoenergetycznej pozaustrojowej fali uderzeniowej na skórę dotkniętą cellulitem.
Przebieg i badania:
Wykorzystując technikę USG, zmierzono u 21 kobiet poziom cellulitu metody przed i po terapii rozproszoną, niskoenergetyczną pozaustrojową falą uderzeniową (ESWT). Przez sześć miesięcy po dwa razy w tygodniu terapii poddawano boczną część uda. Po zakończeniu terapii (odpowiadającej 96.000 zastrzyków na osobę) wypełniano kwestionariusz dotyczący tolerancji (bólu i skutków ubocznych) oraz będący subiektywną oceną poziomu cellulitu.
Wyniki: 
Analiza wykorzystująca kolagenometrię, mająca udowodnić pozytywne zmiany w mikrostrukturze skóry, wykazała, że terapia rozproszoną niskoenergetyczną falą uderzeniową może skutecznie usuwać cellulit poprzez zmianę struktury kolagenu w skórze. Tak mała grupa badanych nie daje możliwości udowodnienia, czy wiek lub stopień zaawansowania cellulitu wpływa na efekty terapii. Kwestionariusz wykazał u większości badanych poprawę stanu skóry poddanej terapii. Siedem z nich poinformowało o wyraźnej poprawie (zmniejszenie ilości cellulitu, bardziej napięta skóra, silniejsze włókna skóry i tkanki podskórnej). Kilka z nich uznało, iż terapia jest nie do przyjęcia, ponieważ okazała się nieco bolesna. Po dwóch miesiącach subiektywna ocena skutków terapii na skórę wystawioną na jej działanie została powtórzona. Sześć osób zgłosiło poprawę (zmniejszenie ilości cellulitu, bardziej napięta skóra, silniejsze włókna skóry i tkanki podskórnej) po upływie 2-4 tygodni (dobrze znane następstwo leczenia ostróg piętowych przy pomocy ESWT). Dziesięć badanych osób nie zauważyło żadnej poprawy od zakończenia kuracji. W pięciu przypadkach nastąpił nawrót cellulitu. Osoba przeprowadzająca zabieg uskarżała się na nieprzyjemność dźwięku, a przez to konieczność noszenia stoperów.
Wniosek:
Wyniki kuracji dowodzą, że rozproszona niskoenergetyczna fala uderzeniowa doprowadziła do odnowy kolagenowej skóry pokrywającej strefy ciała poddane badaniu. Kluczową rolę w rozwoju przyszłych podejść do leczenia cellulitu, opartych na badaniach naukowych, będą stale dopracowywane możliwości urządzenia oraz schematy samej terapii.
Przesłanie kluczowe: 
Terapia rozproszoną niskoenergetyczną falą uderzeniową skutecznie usuwa cellulit poprzez odnowę kolagenową skóry.