Fala skupiona

Skupiona fala uderzeniowa z angielskiego Exstracorporeal Shock Wave Therapy (ESWT) lub Shock Wave Therapy (SWT) to specyficzny rodzaj fali akustycznej charakteryzujący się dużą energią. Fala uderzeniowa zostaje skupiona we wnętrzu ciała pacjenta, z koncentracją w miejscu poddawanemu terapii. Energia fali jest słabsza poza obszarem skupienia, co pozwala na precyzyjną aplikację fali w zmienionych chorobowo tkankach.

Niewątpliwą zaletą terapii ESWT jest dostarczanie dużych dawek energii na różne głębokości w dokładny „chirurgiczny” sposób. Wymaga to niestety precyzyjnego określenia obszaru jaki ma zostać poddany zabiegowi. Wymagana jest diagnostyka za pomocą usg lub innych urządzeń diagnostycznych. Aparaty z racji bardzo dużej gęstości energii a tym samym większych możliwości zabiegowych, przeznaczone są głównie dla lekarzy.

Metoda znajduje zastosowanie w wielu schorzeniach układu kostnego, stawów, a także skóry i mięśni. Z powodzeniem stosuje się ją w terapii przewlekłych dolegliwości bólowych związanych z dysfunkcjami układu mięśniowo-szkieletowego.

Aby uzyskać skupienie uderzenia na wymaganej głębokości, stosuje się specjalne głowice i żelowe kołpaki.

fala-uderzeniowa-kolpaki

Rysunek 4. Głębokość skupienia fali uderzeniowej w zależności od użytego kołpaka.

fala-eswt

Rysunek 5. Charakterystyka impulsu uderzeniowego skupionej fali uderzeniowej.


Aparaty do skupionej fali uderzeniowej

 

Zobacz sposób działania fali ESWT: