Książka

FALA UDERZENIOWA W LECZENIU DYSFUNKCJI UKŁADU NARZĄDÓW RUCHU
Podręcznik praktyczny dla fizjoterapeutów, lekarzy i studentów

Od autorów

Od kilku lat ukazują się oryginalne prace naukowe dotyczące zastosowania fali uderzeniowej w rehabilitacji narządów ruchu i ortopedii, lecz brak na naszym rynku przystępnego wykładu podstawowych zagadnień, opartego na naukowych podstawach. Po raz pierwszy oddajemy do rąk naszych Czytelników praktyczny podręcznik stosowania fali uderzeniowej w leczeniu dysfunkcji układu narządów ruchu.

Powstał on w oparciu o własne doświadczenia badawcze i terapeutyczne autorów oraz o wnikliwą lekturę piśmiennictwa światowego na ten temat. Wydany został z myślą o fizjoterapeutach i lekarzach, chcących stosować tę metodę leczniczą, oraz o zainteresowanych studentach.

W pierwszej części naszego opracowania w zwięzłej i przystępnej, poglądowej formie przedstawiamy fizyczną charakterystykę fali uderzeniowej, techniczne zagadnienia związane z jej aplikacją w medycynie oraz biofizyczne podstawy leczniczego działania fali uderzeniowej na organizm człowieka.

W drugiej części przedstawiamy praktyczny wzorzec stosowania leczniczego zarówno fali radialnej, jak i zogniskownej w często spotykanych jednostkach chorobowych. Każda propozycja aplikacji zawiera uwagi na temat przygotowania pacjenta do zabiegu, jego przeprowadzenia w poszczególnych fazach oraz sugestie zastosowania sprawdzonych wartości danych technicznych bodźców leczniczych.

Monografia zawiera bogaty materiał ilustracyjny oraz krótkie filmy instruktażowe na dołączonej płycie. Wszystkim, którzy zechcą podzielić się z nami uwagami na temat przedstawionych zagadnień, z góry dziękujemy i prosimy o przesyłanie listów pod adresem: p.krol@awf.katowice.pl.

Autorzy

Dr hab. Piotr Król

Katedra Podstaw Fizjoterapii
Akademia Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki
ul. Mikołowska 72B
40-065 Katowice

Prof. dr hab. Andrzej Franek

Kierownik Katedry i Zakładu Biofizyki Lekarskiej
Śląski Uniwersytet Medyczny
Ul. Medyków 18
40-752 Katowice

21

"…Podręcznik jest pierwszym praktycznym, polskojęzycznym podręcznikiem kompleksowo traktującym zastosowania medyczne fali uderzeniowej w chorobach i dysfunkcjach układu narządów ruchu. Jest przeznaczony dla szerokiego grona odbiorców – pracowników ochrony zdrowia (lekarzy różnych specjalności, zwłaszcza specjalistów ortopedii i traumatologii, rehabilitacji medycznej, medycyny fizykalnej i balneologii oraz dla szeroko pojętego grona fizjoterapeutów – specjalistów, magistrów, licencjatów, techników, studentów w/w kierunków).

Autorzy publikacji stanowią gwarancję jej jakości ze względu na (prawdopodobnie) największe doświadczenie tych osób w zakresie badań teoretycznych oraz badań klinicznych dotyczących fali uderzeniowej (zastosowania w zakresie patologii układu narządów ruchu) w kraju."

Z recenzji dr. hab. n. med. Jacka Durmały


kup podręcznik